Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia

Kult Matki Bożej Ostrobramskiej na ziemi kętrzyńskiej wiąże się z przybyciem na te ziemie dużej grupy repatriantów z Wileńszczyzny. Szczególnym miejscem czci Matki Bożej Miłosierdzia stał się kościół św. Jerzego. Od czasów erygowania parafii kult ten przybierał różne formy. Do szerzenia kultu maryjnego w duchu ostrobramskim przyczynili się w znacznej mierze kapłani pracujący w parafii św. Jerzego, a pochodzący czy też wykształceni w Wilnie (ks. Dr Florian Niewiero, ks. Augustyn Flejszer).
Ks. Edward Zemełka 16 listopada 1958 r. wprowadził w parafii uroczysty obchód Matki Bożej Ostrobramskiej. Uroczystści te, zwane Świętem Opieki, obchodzone corocznie 16 listopada, zostały wzorowane na uroczystościach odbywających się w wileńskim sanktuarium. W 1962 r. rozpoczęto przebudowę wnętrza dawnej kaplicy św. Jakuba na wzór wileńskiej Ostrej Bramy. Pomyslłodawcą i realizatorem budowy był ks. proboszcz Augustyn Flejszer.
15 listopada 1970 r. ks. bp Henryk Gulbinowicz podczas uroczystej sumy poswiecił szaty z koronami i przyozdobił nimi wizerunek Matki Bozej. 7 czerwca 1992 r. metropolita warmiński ks. abp Edmund Piszcz specjalnym dekretem ustanowiłi w kościele św. Jerzego w Kętrzynie Archidiecezjalne Sanktuarium Maryi Panny Matki Miłosierdzia. Podniósl on kościół św. Jerzego do godności kolegiaty i powołał Kapitułę kolegiacką.
 
 
 

Modlitwa do Matki Miłosierdzia

Najświętsza Panno Maryjo, Matko Miłosierdzia, jesteś naszą pociechą od Boga daną, rosą spływajacą na nasze serca, najjaśniejszą pochodnią oświecającą nasze umysły światłem nieba, przewodniczką na naszej drodze ąyciowej, jesteś naszą mocą w słabościach, bogactwem dla naszej nędzy, lekarstwem dla naszych ran, ukojeniem łez, odwróceniem nieszczęść, ulżeniem bólów, nadzieją zbawienia. Dlatego z ufnością zwracamy się do Ciebie z naszymi prośbami. Zlituj się nad nami, Boża Matko Miłosierdzia! Nasza ucieczko, obrono i chlubo, nasza nadziejo i siło. Jako Matka Pana naszego, Jezusa Chrystusa, masz wolę, której On słucha, dlatego możesz objąć nas i nasze sprawy i polecić je Swojemu Synowi, o Pani nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Amen.
Copyright ©2019 Rzymskokatolicka Parafia św. Jerzego w Kętrzynie, All Rights Reserved.